Osoby, które decydują się na samodzielne prace remontowe, są zainteresowane pytaniem, w jakiej temperaturze można przyklejać tapetę.
Jeśli chcesz uzyskać piękną tapetę o odpowiedniej jakości, a także chcesz aby tapeta cieszyła oczy przez lata, a po 2-3 miesiącach nie odklejała się i aby miejsca klejenia były niewidoczne, prace należy wykonać zgodnie z wymaganym mikroklimatem. Temperatura w pomieszczeniu i poziom wilgotności mają poważny wpływ na wynik Twojej pracy. Jeśli spełniasz szereg wymagań i ściśle przestrzegasz technologii pracy z określonymi materiałami, wówczas tapetowanie jest dozwolone o każdej porze roku.
Zasady, których należy przestrzegać
Przed szczegółowym opisem, w jakiej temperaturze pokojowej można przykleić tapetę, podajemy kilka ważnych uwag, które pomogą osiągnąć pożądany efekt:
- Jeśli prace prowadzone są zimą, optymalny poziom temperaturowy, który omówimy poniżej, należy przestrzegać w pomieszczeniu przez co najmniej dziesięć dni.
- Poziom wilgotności nie powinien przekraczać 60 procent. Jeśli ten wskaźnik zostanie przekroczony, kompozycja kleju traci swoje właściwości, na podłożu pod tapetą pojawiają się pęcherzyki powietrza, spada jakość końcowej powłoki i poziom przyczepności. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu jest wyższa niż wymagana, należy je najpierw osuszyć.
- Przeciągi są zabronione. Doprowadzają one do wahań temperatury i zmiany wilgotności, przez co klej traci swoje właściwości, tapeta schnie dłużej i może się w przyszłości odkleić.
- Nie wystawiaj świeżo przyklejonych tapet na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Miejsca wystawione na działanie promieni ultrafioletowych szybciej wysychają, marszczą się i osiadają.
W zależności od materiału, z którego wykonana jest tapeta, należy wybrać odpowiednią kompozycję kleju do tapet, a także postępować zgodnie z instrukcjami jej przygotowania. Klej dobierany jest wyłącznie zgodnie z konkretnym materiałem. - Przed wyklejeniem ścian tapetą należy je zagruntować – zmniejszy to zużycie kleju w przyszłości i przyczyni się do lepszej przyczepności. Jeśli na ścianie są pęknięcia i inne wady, należy je naprawić.
Nie można przykleić nowych tapet na stare.
W jakiej temperaturze przyklejać tapetę
Odpowiadając na pytanie, w jakiej temperaturze należy przyklejać tapetę, zauważamy: optymalnym wskaźnikiem pod tym względem jest zakres temperatur 10-25 stopni Celsjusza. Taka temperatura zapewnia równomierne schnięcie tapety, klej zachowuje wymagane właściwości użytkowe, co oznacza, że uzyskana w ten sposób powłoka zachowa deklarowane właściwości użytkowe przez wiele lat użytkowania.
Jak pisaliśmy powyżej, optymalny reżim temperaturowy należy utrzymywać w pomieszczeniu przez co najmniej 10 dni, aby ściany dobrze się nagrzały i wyschły w ten sam sposób po zakończeniu.
Przeczytaj również: Tapety w stylu Art Deco są bardzo popularne
W jakiej temperaturze kleić tapetę flizelinową?
Zakres temperatur jest podobny dla wszystkich tapet, niezależnie od materiału, z którego są wykonane, jednak w przypadku modeli włókninowych, które są ciężkie, wiele zależy od składu kleju, dlatego należy go odpowiednio dobrać, biorąc pod uwagę właściwości użytkowe materiału.
W naturalnych warunkach ściany oklejone tapetą powinny wyschnąć w ciągu jednego dnia. Nie używaj grzejników ani klimatyzatorów, ponieważ obniży to jakość przyczepności. Urządzenia te można włączyć tylko przed rozpoczęciem pracy, pod warunkiem, że konieczne jest osuszenie zbyt wilgotnego powietrza w pomieszczeniu.
Artykuł opracowany we współpracy z producentem kleju do tapet Wallfix®.